info@leturist.com
+90 (532) 285 74 75

Ürdün

Sezonunun ilk yurt dışı gezisini Ürdün’e yapıyoruz. Orta Doğu’nun en gelişmiş ülkelerinden biri olan Ürdün, korunmuş antik kentleri, doğal oluşumları, gül renkli kanyonları ve rengârenk balıklarla yüzebileceğiniz Kızıldeniz’i ile sıra dışıdır.
Ürdün’ün Kızıldeniz kıyısındaki tek kenti olan Akabe, granit dağlar ile mavi suların birleştiği bir nokta. Kumsaldan sadece birkaç metre ileride Kızıldeniz’e adını veren kırmızı mercan resifleri arasında şnorkelle dalma ayrıcalığını yaşayabileceğiniz Akabe, aynı zamanda üç ülkenin birbirine en yaklaştığı yer.
Wadi Rum yani Ay Vadisi, Ürdün’ün en yüksek noktası olan 1700 metrelik Cebel Ram’ı da barındırıyor. Büyüleyici çöl konaklamamıza gün doğumu, gün batımı ve dolunay eşlik edecek.
Kızıl renkli kum kayalıklarına kurulan kayıp şehir Petra, tüm gezimizde en çok zaman geçireceğimiz yer. Nebati Krallığı’nın başkenti olan Petra, MS 2. yüzyıldan itibaren tamamen unutulmuş, 1812’de yeniden keşfedilene kadar da sadece Bedevilerin bildiği bir yer olarak kalmış. Günümüzde UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’nde bulunan kent, gül pembesi rengiyle sürprizlerle doludur.
Deniz seviyesinin 400 metre altındaki Lut Gölü (Ölü Deniz), %30 oranında tuz içerdiği için yüzülemeyen bir oluşum. Kutsal kitaplarda yok edilişinin hikâye edildiği Sodom ve Gomorra kentlerinin de gölün altında olduğuna inanılıyor.
Roma İmparatorluğu’nun önemli sınır kentlerinden biri olan Jerash, Orta Doğu’nun en iyi korunmuş antik şehridir.
Son durağımız olan başkent Amman ise geniş caddeleri, kavşakları ve modern binalarıyla bir Orta Doğu kenti olmaktan çok uzaktır. Antik kentin kalıntılarının şehrin modern görüntüsüne kattığı etki ise tartışılmaz.

Ocak 10 subat 20 arası

1.Gün | İstanbul – Akabe – Wadi Rum
Türk Havayolları’nın TK 818 sefer sayılı uçağı ile saat 00.25’de İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Akabe’ye uçuyoruz.
Buluşma Yeri ve Saati: İstanbul Atatürk Havaalanı, Dış Hatlar Terminali, Türk Havayolları Online Check-in kontuarı önü, 02.55’de varacağımız Akabe King Hussein Havaalanı’ndan otelimize transfer oluyoruz. Geç bir kahvaltı sonrasında kenti gezmeye başlıyoruz. Ürdün’ün tek liman kenti olan Akabe’nin baharat kokulu sokaklarını, 14. yüzyılda Memluklüler tarafından yapılan kaleyi ve müzeyi geziyoruz. Sonra adeta açık bir akvaryum görünümünde olan Kızıldeniz’de yüzlerce farklı türde mercan ve balıklarla yüzmeye gidiyoruz. Akşam saatlerinde kızıllaşmaya başlayan gökyüzü ile Kızıldeniz’in kristal sularında gün batımını arkamızda bırakarak Wadi Rum’a yola çıkacağız.
UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’nde olan Wadi Rum, Wadi Ramm ya da Ay Vadisi, 720 km² alana yayılmış bir çöl vadisidir. Granit kayalıklar ve çölün birbiriyle göz kamaştırıcı bir şekilde bütünleştiği Wadi Rum, Arabistanlı Lawrence’ın da bir süre yaşadığı yer olarak bilinir.

2.Gün | Wadi Rum
Gün doğumunda gözümüzü çölün muhteşem pembeliğinde açtıktan sonra bu eşsiz deneyimin tadını çıkarmaya başlıyoruz. Nebati halkının yerleşme alanlarından biri olan Wadi Rum’da gündüz deve gezisi yapıyor, akşamüzeri ise gün batımı için cip safariye çıkıyoruz. Gece ise dolunayı seyredeceğimiz unutulmaz bir çöl gecesi bizi bekliyor.

3.Gün | Wadi Rum – Petra
Sabah erken bir kahvaltı sonrası Petra’ya yola çıkıyoruz. Dünyanın en gizemli kentlerinden biri olan Petra, kaybolup gitmeden önce Nebati Krallığı’nın başkentiydi. Daha önce gördüğünüz hiçbir yere benzemeyen bu muhteşem şehir, sadece yapılarıyla değil gizemi, renkleri ve doğal oluşumuyla da göz kamaştırıcıdır.
Nebati halkı tarafından şekillendirilen rengârenk kayalıkları Şair John William Burgon, “Tarihin yarısı kadar yaşlı, gül kırmızısı şehir” olarak tanımlar. MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında yaşayan kent, ticaret sayesinde çok zengindi. Son Nebati Kralı II. Rabbel’in Romalılara yenilmesine sonra Nebati Krallığı, MS 106 yılında Roma İmparatorluğu’na dâhil edildi. Bu bölgeye Hıristiyanlık 4. yüzyılda geldi, Müslümanlar ise 7. yüzyılda. On ikinci yüzyılda kısa bir süre Haçlıların egemenliğine girdi. MS 400 yıllarından sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı gözden düşen Petra, zaman içerisinde unutulup gitti. Nebatiler ise ardında bu kayıp kenti bırakarak yeryüzünden silindiler.
Yaklaşık 100 km2 alana yayılan Petra’yı olabildiğince hakkıyla gezmek için hemen başlıyor ve bugünümüzü tamamen Petra’ya ayırıyoruz. Önemli yapılar arasından çizdiğimiz rotayı kentin kapanış saatine kadar geziyoruz.

4.Gün | Petra – Ölü Deniz
Sabah çok erken bir kahvaltı sonrası Petra’yı kaldığımız yerden gezmeye devam ediyoruz. Öğleden sonra yola çıkıyoruz. İlk durağımız Al Karak Kalesi oluyor. Yapımına 1140 civarında başlanan bu Haçlı Kalesi, tüm ticaret yollarının kontrol noktasıydı. 1263 yılında Memluk Sultanı Baybars tarafından genişletilen kale, Osmanlı döneminde de stratejik konumu nedeniyle önemini korumuştur.Sonra “Krallar Yolu” üzerinde bulunan kutsal yerleri gösteren 5000 yıllık ünlü mozaik haritanın bulunduğu “Mozaik Şehri” Madaba’ya sonra da Hz. Musa’nın vefat ettiği, kutsal Filistin ve Kudüs topraklarını seyrettiği yer olan Nebo Dağı’na uğruyoruz.
Bugünkü son durağımız Lut Gölü / Ölü Deniz oluyor. Yeryüzünün en alçak ve üçüncü en tuzlu gölü olup, deniz seviyesinin 369 m altındadır. Efsaneleri, Kutsal Kitap anlatıları ve kayıp şehirleriyle zenginleştireceğimiz gezimizden sonra otelimize yerleşiyoruz.

5.Gün | Ölü Deniz – Amman
Sabah erken bir kahvaltıdan sonra yola çıkıyoruz. Rotamız bir Roma kenti olan Jerash. Hadrianus Takı’ı, Hipodrom, Artemis Tapınağı, tiyatrosu ve sütunlu caddeleriyle Efes Antik Kenti’ne benzetilen Jerash’ın Yakın Doğu’nun en iyi korunmuş ve en önemli Roma kenti olduğu kabul ediliyor.
Öğleden sonra Amman’a geçiyoruz. Romalıların sevgi/kardeşlik anlamında “Filedelfiya” dediği, Lut Peygamber’in torunlarından olduğu düşünülen Amunların ismini verdiği ‘Rabbetü’l-Amûn’, Ürdün’ün başkentidir. İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulu bir şehir olan Amman, kentin göbeğinde yer alan 6000 kişilik Roma tiyatrosu ve diğer antik Roma kalıntılarının yanı sıra Orta Doğu’nun en heybetli camilerinin de ev sahibi.
Şehir gezimizden sonra erken bir akşam yemeği yiyerek dinleniyoruz.

6.Gün|Amman–İstanbul
Sabah 05.30’da havaalanında olacak şekilde otelimizde ayrılıyoruz. Türk Hava Yolları’nın TK 813 sefer sayılı uçağı ile 07.25’de Amman Queen Alia Havaalanı’ndan İstanbul Atatürk Havaalanı’na uçuyoruz.

2 Kişilik Odada Kişibaşı : 
Tek Kişi Farkı : 

Fiyata Neler Dahil ?

Fiyata Dahil Hizmetler
–Ekonomi sınıfı uçak bileti [ İstanbul-Akabe / Amman-İstanbul ]
– Havalimanı vergileri
–Havalimanı transferleri
– 5 gece 5 Yıldızlı otellerde konaklama
[ 2 Gece Wadi Rum + 1 Gece Petra + 1 Gece Ölü Deniz + 1 Gece Amman ]
– Kahvaltı + Öğle yemekleri + Akşam Yemekleri
– Vize Servisi
– Programda belirtilen tüm geziler
– Programda belirtilen ziyaret bölgeleri giriş ücretleri
– Türkçe Rehberlik Hizmeti
– Yerel Rehberlik Hizmeti
– Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası
– Geziye Seyahat kiti ‘Tur Kitapçığı’

-Yurt Dışı Çıkış Fonu
Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler
– Şahsi harcamalar
– Yemeklerde alınacak ekstra içecekler
– Yukarıda dahil olduğu açıkça belirtilmemiş her türlü tur, hizmet ve harcamalar.

Yazar Hakkında

Cevap Yazın

*