info@leturist.com
+90 (532) 285 74 75

Adım Adım Sırbistan

BAŞTAN BAŞA SIRBİSTAN

Golubac (1) – Zlatar (1) – Mokra Gora(1) – Belgrad (2)

HAZIRAN 2019

1.GÜN: İSTANBUL – BELGRAD – GOLUBAC

Havalimanı’nda buluşma ve Belgrad’a hareket. Yerel saat. Varışa istinaden Golubac’ta bulunan otelimize transfer ve yerleşme.  Akşam yemeği. Geceleme otelde.

 

2.GÜN: GOLUBAC  – POZEREVAC(PASAROFÇA) – SMEDEREVO – ZLATAR

Sabah kahvaltısını otelde aldıktan sonra  Golubac şehir merkezine 4 km uzaklıktaki kalesini ziyaret ediyoruz. Goluca kalesi  Danube nehri kıyısında , küçük bir tepenin yamacına kurulmuştur. Globac şehri ismini Golubana adında orada yaşamış bir kızın anısından almaktadır. Buradan sonra  Pozarevac’a hareket. Türkçede Pasarofça olarak bilinen bu yerin ismi Sıpçada ateş şehri anlamına gelmektedir.  1459 – 1718 yılları arasında Osmanlıların işgali ile Osmanlının yönetimine geçen Pozerevac, 1718 yılında Pasarofça antlaşması ile Sırbıstan’a bağlı Habsburg Krallığına geçmiştir. 1739 yılına kadar bu şekilde kalan şehir, 1739 yılında tekrardan Osmanlı egemenliğine geçmiştir.  Sırbıstan’ın en eski ikinci müzesi burada bulunmaktadır. Bu şehir ayrıca Milos Obrenovic’in parkta bulunan statüsü ile de tanınır. Pozerevac’tan sonra Smederevo’ya hareket. Kalesi ve şarabı ile ünlü olan bu şehir  Sırp Krallığının eski başkenti olarak ta bilinir. Öğle yemeğinin burada alınmasından sonra Zlatar’a hareket. Otele transfer ve yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelde.

3.GÜN: ZLATAR – DRVENDRAD – MOKRA GORA

Sabah kahvaltısını otelde aldıktan sonra Sırbistan’ın en büyük gölü olan Zlatar Gölü’nde bot gezisi.  Öğle yemeğini aldıktan sonra ünlü yönetmen Emir Kusturica’nın şehri olan Drvenrad’a geliş.   Şehir turunda Aziz Sava Kilisesi, Aziz Ilija Kilisesi ve Mokra Gora gezilecektir.  Akşam yemeğinin alınmasından sonra Emir Kusturica ‘nın filmlerinden birinin izlenmesi. Geceleme otelde.

4.GÜN: DRVENDRAD – BELGRAD  

 Sabah kahvaltısı otelde aldıktan sonra eski tren istasyonu olan Mokra Gora’nın gezilmesi.  Öğle yemeğinin yerel lokantada alınmasından sonra Belgrad’a hareket. Varışa istinaden şehir turuna katılma. Beyaz şehir anlamına gelen Kanuni Sultan Süleyman tarafından ele geçirilen, kültür ve spor başkenti , Eski Yugoslavya ve şu anda Sırbistan’ın başkentliğini yapmakta olan Belgrad’da panoramik olarak Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa (Sokullu Mehmet Paşa) Çeşmesi, Belgrad galibi heykeli, Fikirbayır, Stambol(İstanbul) Kapısı, Askeri Müze, Saat Kapı ve Müzesi, Nebojsa Kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Camii, Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukurçeşme, meşhur kafe ve dükkanlarıyla ünlü Knez Mihalijova Caddesi,  St. Sava Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı görülecek yerlerdendir.  Akşam yemeğinin Skadarlija’da alınması. Geceleme otelde.

5.GÜN:  BELGRAD – SREMSKİ KARLOVCİ(KARLOFÇA) – NOVI SAD – BELGRAD

Sabah kahvaltısını otelde aldıktan sonra Sremski Karlovci ve Novi Sad ın gezilmesi. Sırp Voyvodina’sının kültürel ve politik merkezi olan Sremski Karlovci, 1699’da Karlofça Antlaşmasının imzalandığı şehirdir.  Sonrasında Tekije Kilisesi, Petrovaradin kalesi’nden sonra Novi Sad’a devam ederek, burada Ortodoks Katedrali, Bishop Sarayı, Zoet’in anıtı ve Özgürlük Meydanı görülecektir.

 

6.Gün :BELGRAD / İSTANBUL 

Sabah kahvaltısı otelde aldıktan sonra otelden ayrılış ve havaalanına transfer. İstanbul’a uçuş. varış ve turumuzun sonu…

Fiyata Dahil Olan Hizmetler;

  • İstanbul –Belgrad – İstanbul parkurunda ekonomi sınıf uçak bileti
  • Alan vergileri
  • Programda belirtilen şehirlerde tam pansiyon konaklama
  • Programda belirtilen geziler
  • Sabah kahvaltıları, öğle ve akşam yemekleri
  • Transferler ve ulaşım
  • Profesyonel rehberlik hizmetleri
  • Seyahat Sigortası
  • Rehberlik hizmetleri

 

Oteller

Golubac                              Hotel Golubacki

http://www.hotelgolubacki.co.rs/

Zlatar                    Hotel Zlatarsko Jerezo

http://zlatarskojezero.com/motel/

Mokra Gora       Hotel Mecavnik

http://www.mecavnik.info/wsw/index.php?p=196

Belgrad                               Hotel Jump Inn

http://www.jumpinnhotelbelgrade.com/en/home

Yazar Hakkında

Cevap Yazın

*